סדרת הרצאות עם יונתן הירשפלד


הציור כמכונה לייצור מחשבות: מסע בהיסטוריה אינטלקטואלית של המערב.

" התחנה" שמחה להציג סדרת הרצאות חדשה בהנחיית יונתן הירשפלד.

סדרת הרצאות זו תתבסס על ניתוחים רבי השראה של יצירות מופת מראשית הרנסאנס ועד ימינו ותציג לפני המאזינים את הדי.אנ.איי. הרוחני והפילוסופי של המערב כפי שהוא משתקף וכפי שהוא עוצב בתולדות האמנות ובעיקר בהיסטוריה של הציור.

6/01/2016 – הרצאה ראשונה – הולדת האמנות.

הרצאה זו היא על היפרדותם של דימויים אחדים מתפקידם כפולחן ונוי וכינונו של שדה חדש – שדה האמנות. נתבונן בציורים אחדים של ג'וטו, פיירו דלה פרנצ'סקו ובוטיצ'לי, אבל גם כמה ציורים של מארק טאנסי, ג'קסון פולוק והפתעות נוספות! ונקבל מושג על מאפייניו של השדה החדש שזה עתה נולד.

3/02/2016 – הרצאה שניה – רנסאנס ורנסאנסים.

על המשמעויות השונות והלעיתים סותרות של המושג רנסאנס. מסע אל עבר היסטוריה של קריאות שונות באותן יצירות, דיון בשאלה מהי איקונוגרפיה ואיך היא עובדת ומה ההבדל בינה לבין איקונולוגיה. נתבונן בואן אייק, לאונרדו, טיציאן וטינטורטו. אבל גם בז'אן לאון ז'רום, מיכל נאמן ובבאלתוס.

2/03/2016 – הרצאה שלישית – הולדת האמן.

בהרצאה זו נדבר על דמות האמן. דימויו בעיני עצמו ויחסיו עם תהליכים היסטוריים ופילוסופיים של הולדת הסובייקט המודרני. נדבר על מיכלאנג'לו ועל קראווג'יו ועל היחס המיוחד של קראווג'ו למיכלאנג'לו.

6/04/2016 – הרצאה רביעית – המאה ה-17.

דקארט, שפינוזה, שייקספיר, גלילאו וסרוואנטס יעמדו ברקע הדיון על גווידו רני, מנפרדי, ולסקז ורמבראנדט. זורבראן ושורה של אמנים עכשוויים, שהרי המאה ה-17 לא נגמרה ב-1699, היא נמצאת בשיאה בימים אלו ממש.

18/05/2016 – הרצאה חמישית – סקס ופוליטיקה

נתבונן בציורים אירוטיים מהרוקוקו הצרפתי, בושה ופראגונר. נתבונן באירוטיקה נאוקלאסית ובעיקר בכמה ציורים של בוגרו. הארוטי ייחשף בפינינו כמורכבות פסיכולוגית, כעמקות רוחנית ודתית ולבסוף כרדיקליזם פוליטי.

1/06/2016 – הרצאה שישית – מהי מודרניות?

גויא ודויד יפתחו את המודרניות בדיון שלנו. ניתוח יצירותיהם יחשוף בפנינו כי הנאורות כבר הכילה בתוכה את שורשי הפאשיזם. כי המודרניות הכילה ברגע לידתה את הבעיות שיביאו לחורבה. ציירי מופשט אמריקאי, ורפי לביא יחתמו את הדיון.

6/07/2016 – הרצאה שביעית – הערה על כאן ועכשיו.

הרצאה על מקומיות ועל עכשוויות. מג'ני סאוויל וגארי יום ועד אופיר דור ואורן אליאב. שאלות על הרעיונות הפילוסופיים של תקופתינו והופעתם בציור העכשווי.

 

ההרצאות יתקיימו אחת לחודש, בימי רביעי, בין השעות 20:00-21:30.

עלות של הרצאה אחת : 50 ש"ח.

ההשתתפות בתאום וההרשמה מראש.

 

לפרטים וההרשמה? צרו איתנו קשר

שם פרטי

שם משפחה

אימייל

מס׳ טלפון

הערות